Każdy z nas z pewnością znalazł się w sytuacji poszukiwania pracy czy przeglądania ogłoszeń o pracę. W tego typu ogłoszeniach często pojawiają się liczne wymagania i spis umiejętności, którym trzeba sprostać aby móc kandydować na dane stanowisko. Poszerzanie własnych umiejętności oraz uczestnictwo w kolejnych kursach i szkoleniach są wymagane w każdej pracy, niezależnie od tego czy jest to praca biurowa czy fizyczna. W przypadku osób zajmujących się pracą fizyczną ważne jest uzyskanie określonych uprawnień, które pozwalają poszerzać własne umiejętności zawodowe a także pracować lepiej i efektywniej. Szkolenia sep są jednymi z najczęściej wybieranych. Co oznacza ów skrót i co daje nam takie szkolenie?
Elektryka na co dzień
Z usług elektryka korzystał chyba każdy z nas. Prąd jest bowiem niezbędny w naszym codziennym życiu i trudno wyobrazić sobie życie bez energii elektrycznej. Gdy budujemy dom, instalacja elektryczna jest jedną z najważniejszych inwestycji. Również gdy decydujemy się kupić mieszkanie albo lokal użytkowy, warto sprawdzić czy instalacja jest bezpieczna i funkcjonuje tak jak powinna.
Sami nie damy rady tego zrobić i właśnie wówczas zlecamy pracę dobremu elektrykowi. Aby jednak mógł on wykonywać swoje obowiązki, musi posiadać aktualne uprawnienia a te dadzą mu kursy zawodowe. SEP to skrót od Stowarzyszenia Elektryków Polskich i to właśnie ta organizacja odpowiada za organizowanie kursów czy szkoleń niezbędnych w pracy elektryka. Uprawnienia SEP są zatem niezbędne w pracy ale także przydatne w codziennym życiu. Kursy są organizowane zarówno stacjonarnie jak i online co okazuje się być bardzo praktycznym rozwiązaniem. Ostatnim wymogiem do uzyskania uprawnień będzie zdanie odpowiedniego egzaminu.
Uprawnienia te można uzyskać dla konkretnych rodzajów prac oznaczanych odpowiednim symbolem literowym. Literą E oznacza się uprawnienia dotyczące eksploatacji sieci, urządzeń i instalacji. Litera D oznacza natomiast sprawowanie dozoru nad siecią, instalacją czy urządzeniami.
Dalej uprawnienia SEP dzielą się na trzy główne grupy:
G1 – kursy elektryczne, które są przeznaczone dla osób zajmujących się codzienną eksploatacją urządzeń, sieci czy instalacji elektrycznych
G2 – kursy energetyczne, niezbędne do pracy przy eksploatacji urządzeń, sieci i instalacji cieplnych
G3 – kursy gazowe, wymagane do pracy przy sieciach, instalacjach czy urządzeniach gazowych.
Ponadto każdy z kursów dzieli się na liczne podpunkty szczegółowe dlatego zawsze warto wcześniej zastanowić się, które uprawnienia będą nam szczególnie potrzebne na przykład w pracy zawodowej.
Zalety szkoleń
Najważniejszą zaletą tego typu szkoleń jest oczywiście możliwość zdobycia umiejętności praktycznych niezbędnych w procesie rekrutacji na konkretne stanowiska ale też w codziennym życiu. O ile wiedzy teoretycznej możemy nauczyć się samodzielnie na przykład z podręczników, o tyle praktykę umożliwiają wyłącznie atrakcyjne i przystępne kursy zawodowe. Przekazywana tam wiedza jest aktualna i dostosowana do wymagań egzaminacyjnych dzięki czemu zaliczenie egzaminu będzie dużo łatwiejsze.
Wiele kursów organizowanych jest online co ułatwia możliwość zdobycia wiedzy w czasie lockdownu. Jest to jednak znakomite rozwiązanie również dla osób z mniejszych miejscowości, które nie muszą już dojeżdżać by poszerzyć swą wiedzę i uprawnienia.
Najnowsze komentarze